Jedinečná muzea
Milovníci umění si určitě přijdou na své ve Szépművészeti Muzeum – Muzeu krásného umění přímo na Náměstí hrdinů, jehož vzácná sbírka pokrývá období od starověkého Egypta až do současnosti. Nechybí v ní díla takových velikánů jako Bosch, Rafael, Tizian, Velásquez, Dürer či Cézanne. Aktuálně si zde až do konce ledna můžete prohlédnout druhou největší ucelenou sbírku autentických děl El Greca v Evropě, která vám poskytne široký přehled o životním díle jednoho z nejvýznamnějších mistrů evropského umění.
Muzeum krásného umění (zdroj: Szépművészeti Muzeum)
Určitě nevynechejte ani návštěvu rozsáhlého muzea na Budínském hradě, kde nedávno po důkladné rekonstrukci zpřístupnili sál sv. Štěpána. Honosný sál pojmenovaný podle prvního uherského krále byl vytvořen v roce 1902 na podnět císaře Františka Josefa I. architektem Alajasem Hauszmanem a během 2. světové války byl zničen během bombardování města a hradu. Uvidíte zde krásně vyřezávaný strop, krásně zdobený krb, dva 150 kilogramové lustry a dřevěné stěny a nábytek vykládaný 24 karátovým zlatem. Nejdražší položkou při rekonstrukci byly ručně tkané okenní závěsy zdobené zlatem.
Nemocnice ve skále
Při návštěvě Budapešti určitě neobeďte ani jednu z dalších atrakcí města, Sziklakrház – Nemocnici ve skále. Nachází se v 10 kilometrů dlouhém přírodním jeskynním systému pod Budínským hradem a sloužila jako vojenská nemocnice a bunkr zároveň. V roce 1941 nařídil starosta Budapešti vytvoření místa první pomoci, které by bylo chráněno před bombardováním a volba padla právě na jeskyně pod hradem. Nemocnici se třemi odděleními a moderním operačním sálem otevřeli v únoru 1944 a sloužila k ošetřování civilistů i vojáků.
Zavřeli ji po válce, avšak znovu ji zprovoznili v roce 1956 na začátku revoluce. O dva roky později její prostory rozšířily a upravily na protiatomový bunkr, který měl odolat jakémukoli jadernému či chemickému útoku. Na zhruba kilometrové prohlídkové trase ujedete přes 60 místností, kde uvidíte množství voskových figurín někdejších lékařů a sester, často při pracovních úkonech a také pacientů a vojáků. Také se zde nachází původní nábytek, operační nástroje a řada strojů, které jsou stále funkční.
Komentované prohlídky v maďarštině a angličtině se konají denně každou celou hodinu od 10:00 do 20:00 hodin. a vstupné pro dospělou osobu je 19 eur. Seniory a mládež od 6 do 19 let vyjde vstupenka na zhruba 13,5 eur.
Parlament
Budova maďarského parlamentu je považována za jednu z nejkrásnějších staveb tohoto tipu na světě. Ikonická stavba je od roku 2011 spolu s břehy Dunaje, hradní čtvrtí a Andrássyho třídou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Postavena byla začátkem 20.století a svou rozlohou zhruba 18 000 m2 je jedním z největších parlamentů na světě. Má 700 místností, 10 nádvoří, 29 schodišť a nachází se v ní zhruba 250 soch. Kupole stavby, která se tyčí do výšky 96 metrů z něj činí jednu z nejvyšších budov v Budapešti.
Prohlídka parlamentu s průvodcem je ve více jazycích, mezi nimiž nechybí ani čeština. Uvidíte zde hlavní schodiště, které se využívá pouze při slavnostních příležitostech, impozantní fresky Károlya Lotza, velkou místnost dómu, předsíň bývalé Poslanecké sněmovny i zasedací místnost horní sněmovny. V centrální oválné síni pod kupolí budete moci obdivovat i vystavenou Svatou korunu Uherska, korunu svatého Štěpána, kterou bylo od 12.století korunováno více než 50 uherských králů, mezi nimi v roce 1916 i poslední, Karel IV. Vstupné do parlamentu vychází pro dospělou osobu ze zemí EU 5.000 forintů, což je zhruba 12,50 € a studentský lístek od 6 – 24 let vychází na polovinu, 2.500 forintů.
V březnu letošního roku byla po významné rekonstrukci opět zpřístupněna i budova budapešťské opery a baletu, postavená v neorenesančním stylu, která poprvé otevřela své brány v roce 1884. Jejího otevření se tehdy zúčastnil i císař a král František Josef I. Pokud trávíte svou dovolenou Budapešti a chcete se dozvědět více o budově opery, můžete absolvovat jednu z mnoha prohlídek s průvodcem v různých jazycích, které zde pořádají, nebo si také prohlédnout jedno z mnoha představení, která se v divadle konají.
Během přehlídky se dozvíte, jak se tato citadela opery a baletu znovuzrodila, jak její krásný interiér získal svou bývalou slávu a jaké inovace zde byly nainstalovány, aby umožnily inscenaci velkolepých představení. Zhruba 60 minutová prohlídka začíná každý den ve 13:30, 15:00 a 16:30 hodin. v angličtině a francouzštině a cena je 7000 forintů, což je zhruba 18 eur.
Velká synagoga
Mezi top 10 atrakcí ve městě patří také Velká synagoga na ulici Dohány. Postavena byla progresivní neologickou frakcí budapešťských Židů v letech 1854 – 59 v maurském stylu a její design obsahuje i směs byzantských, romantických a gotických prvků. Podle jejího vzoru byla později postavena také centrální synagoga na Manhattanu. Velká synagoga pojme kolem 3000 osob, čímž je největší v Evropě a jednou z největších na světě. Sedadla v přízemí jsou vyhrazena pro muže, zatímco horní galerie podepřená ocelovými ozdobnými tyčemi má sedadla určená pro ženy.
Velká synagoga je dost odlišná od ostatních a nacházejí se v ní prvky se kterými se ortodoxní Židé neztotožňují, proto do ní nechodí. Její věže, kazatelny, píšťalové varhany, umístění bimy a hřbitov na jejím nádvoří totiž připomínají křesťanský kostel. Hřbitov zde netradičně vznikl na konci 2.světové války, kdy zde bylo provizorně pohřbeno kolem 2000 obětí ze židovského ghetta. Celkově jich v ghettu od zimy a hladu v té době zemřelo kolem 10 tisíc a jelikož hlavní hřbitov kapacitně nestačil, pohřbili část obětí zde. K synagoze je připojena i Zahrada paměti s památníkem v podobě smuteční vrby se jmény obětí maďarského holocaustu napsanými na jejích kovových listech.
Součástí synagogy je i dvoupatrový dům, kdysi samostatně stojící, dnes s ní spojený, kde se nachází Maďarské židovské muzeum, uchovávající historickou sbírku náboženských relikvií. Vedle hlavní budovy synagogy vede vedle hřbitova pasáž do Chrámu hrdinů s kapacitou zhruba 200 osob, který vznikl v roli 1931 jako památník maďarským Židům, kteří položili své životy během 1. světové války.
Světoznámé lázně
Maďarsko i samotná Budapešť jsou dobře známé množstvím termálních pramenů a tak by vám možná v chladném počasí padla vhod relaxační koupel v horké vodě. Ve městě najdete několik historických lázeňských zařízení. Nejznámější jsou Széchenyiho lázně, které patří k největším lázeňským komplexům s termální vodou.
Postavili je v roce 1913 a postupně rozšiřovali o další interiérové a exteriérové části. Během zimy je velmi oblíbený i venkovní bazén, ve kterém se mohou lidé koupat iv minusových teplotách. Snažte se vyhnout víkendovým odpoledním, kdy je zde mnohem rušnější než přes týden. Nezapomeňte si přinést plavky, pantofle a ručník.
Dům hudby
Z lázní to máte blízko i do Liget parku, kde se nachází ikonická budova Domu hudby. Postavena byla podle projektu japonského architekta Sou Fujimota a otevřena v lednu 2022. Fujimoto navrhl budovu se skleněnými stěnami a velkou převislou střechou se 100 většími i menšími otvory a když se pod ní stojíte máte pocit, že jste pod velkým hřibem nebo korunou stromu.
Stálá expozice Domu hudby vám představí historii hudby od vývoje lidského hlasu až po moderní trendy. Na ploše 9 000 metrů čtverečních se zde nacházejí koncertní sály, výstavní prostory a pódium pod širým nebem, které návštěvníky vezme na cestu historií evropské hudby a představí historii maďarské populární hudby z let 1957-1993. V přízemí se nacházejí dvě místa na vystoupení, horní patro zahrnuje učebny, knihovnu a kancelářské prostory, které jsou propojeny točitým schodištěm. Podzemní podlaží obsahují výstavní prostory poukazující na evropskou hudební historii se zvláštním zaměřením na maďarské dědictví.
Jedním z nejvýznamnějších prvků muzea je zvuková kupole, inspirovaná skladatelem Karlheinzem Stockhausenem, který vytvořil první 3D zvukový zážitek v podobě sférického koncertního sálu na světové výstavě v Ósace v roce 1970. Sál pojme 60 návštěvníků3 a nabízí zážitek. zde vycházejí z každého směru z více než 31 reproduktorů, které vytvářejí „hologramové“ zvukové stěny.