12 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůZahradaProbuďte jarního ducha ve vaší zahradě

Probuďte jarního ducha ve vaší zahradě

Date:

Nenechte si ujít

Máte starou chalupu? Zařiďte si stylový prázdninový dům

Letní dům s úžasným výhledem na Biskajský záliv Atlantského...

Zahradní nábytek vybírejte podle kvality

V zahradě za příjemného počasí a hřejivého sluníčka si...

Co do zahrádky: Kov nebo plast?

Zahrádkáři znají ten pocit, když se vyberou upravit záhony...

Zahradní párty v plném proudu. Čím zaujmete své hosty?

Venku chutná jednoznačně lépe. Pozvěte své blízké a pohostěte...

I během zimních měsíců si můžete Budapešť dokonale užít. Toto se tam vyplatí vidět

Jedinečná muzeaMilovníci umění si určitě přijdou na své ve...
- Komerční sdělení -časopis

Příroda se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku. I vy byste měli probudit k životu vaši terasu. Je na čase zařídit zahradní koutek, kde budete v příštích měsících odpočívat. Vytvořte si pohodové místečko uprostřed zahrady. Na co byste se měli při budování zahradního sezení zaměřit?

 1. Najít to správné místo
  V první řadě byste si měli vyčlenit ideální místo pro lenošení či zahradní párty. Bydlíte-li v domě, možností bývá většinou několik – buď máte terasu, na kterou vyjedete přímo z domu, altán u domu či zahradu za domem, do které můžete také situovat zahradní sezení. V bytě jsou podmínky o něco horší, vystačit si musíte s balkonem, v lepším případě s větší lodžií.
 2. Vhodný nábytek
  Prostoru přizpůsobuje také výběr nábytku a jeho případné uskladnění. Samozřejmě, v úvahu musíte brát částku, kterou jste ochotni investovat. Nejlevnější možností je plastový nábytek. Bílé plastové židle byly nedávno stálicí každé domácnosti. Byly lehké, spratné a levné. Dnes už ale chceme, aby i terasy měly šmrnc.

Jaký nábytek tedy vybrat, aby byl pěkný, co to vydržel a zároveň moc nestál? Tyto atributy splňuje umělý ratan. Buďte však obezřetní při výběru takového nábytku, především jeho konstrukce. Zejména supermarkety nabízejí levné verze s dřevěnou konstrukcí, která není odolná a rychle podléhá vlivu vlhkosti. Takový nábytek vám nemusí vydržet ani dva roky.

O něco odolnější jsou železné konstrukce, které v lepším případě vydrží i čtyři roky. Nejlepším řešením jsou hliníkové nebo ocelové konstrukce, které nepodléhají rzi, zato však více chladí, na slunci zase pálí. Proto však bývají často kombinovány se dřevem, které potlačuje tyto nepříznivé vlastnosti. Další volbou je dřevěný nábytek, který je velmi oblíbený. Jeho cena závisí na druhu použitého dřeva – pokud jde o smrkové či borové dřevo, částky se nevyšplhají až do takových výšek jako u dubu, buku či severských borovicích. Na druhé straně jsou tyto materiály i nábytek z exotických dřevin daleko odolnější.

Nezapomínejte na to, že i jarní sluníčko umí být někdy ostré. Pokud plánujete zahradní sezení uprostřed volné plochy, pořiďte si alespoň slunečník. Nebo buďte originální a chraňte se před slunečními paprsky stříškou zabudovanou přímo v zahradní pohovce či stylovou kójí.

 1. Ideální osvětlení
  Pohoda na terase či v zahradě nekončí západem slunce. Což může být lepší než večerní grilovačky či víkendové párty s přáteli. Ve vašem zahradním království byste rozhodně neměli zapomínat na osvětlení, které splňuje nejen praktický, ale také estetický účel. Rozhodněte se, jaký typ osvětlení chcete mít – potřebujete mít pevné světlo zavěšené na stěně nebo stropním trámu, zahradní lampičku zapíchnutou v zemi nebo si vystačíte s romantickou vojtěškou a svíčkami?
 2. Stylové doplňky vytvoří správnou atmosféru
  Ani v zahradě nesmí chybět stylové doplňky. Promyslete zahradu do posledního detailu. Květiny zasazené v hliněných květináčích nabudou zcela jiného rozměru, pokud je vložíte do pěkných obalů na květináče.

V neposlední řadě je třeba myslet i na detaily jako jsou podsedáky na židle či deky na večerní zahřátí u ohně. Potahy a látky kombinujte s celkovým stylem zahradního sezení. Venkovský styl snese přírodní tkaniny, květinky i káro, moderní terase sluší spíše střídmé barvy a tlumené odstíny. Zahradní idylku vykouzlí i nápadité vzory.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek